Srdíčko fanouška zuberské házené proto zaplesalo, když zkušeného reprezentačního pivota a obranáře Tomáše Říhu opět vidělo v posledních třech extraligových duelech, jak pozvedá vadnoucí prapor Valachů „Po zápase v Hranicích jsem si říkal, že jestli budu hrát, tak do toho chci jít naplno. Spočítal jsem si, kolik času můžu házené obětovat a nakonec jsme se s klubem domluvili,“ popisuje 34letý pivot, jenž se zuberským klubem podepsal roční kontrakt a stane se hrajícím asistentem trenéra Dušana Poloze.

Co vás přimělo k návratu k házené?

Trenér Poloz mě v sezoně oslovil, abych Zubří pomohl dostat se do play-off a já jsem na to kývl. Od Vánoc jsem s nimi jednou týdně trénoval. Návrat k házené mě lákal už delší dobu, ale poslední rok a půl jsem byl unavený ze stavby a nevěděl jsem, jak to všechno bude fungovat. Teď už mám dům z větší části hotový, takže to snad půjde nějak skloubit.

Jak probíhala domluva?

Tak samozřejmě to nešlo úplně hladce, ale za svou kariéru jsem už s několika kluby jednal, takže jsem na to zvyklý. Pár měsíců to však trvalo, zkoušel jsem i jiný mančaft v okolí.

Který?

Jediný klub v okolí s šancí na medaili je Kopřivnice. Bavil jsem se s jejich trenérem, viděl jsem to jako další možnost, kdyby to náhodou v Zubří neklaplo.

Co nakonec rozhodlo?

Našli jsme kompromis. Nebudu například na trénincích tolik co ostatní kluci. Jinak nabídky byly podobné, jen do Kopřivnice by bylo větší dojíždění. Tady na mě byly navíc i tlaky od spoluhráčů i od Miry Jurky, který se vrací ze zahraničí. (úsměv)

Co vám ukázaly zápasy, do kterých jste letos naskočil?

Tak utkání s Duklou nepočítám. To bylo po třech trénincích a já měl strach, abych si něco neudělal. V zápase s Jičínem a Hranicemi jsem se cítil už dobře. Spoluhráči poslouchali a měl jsem pocit, že obrana šlapala. Jen mě mrzelo, že kluci nebyli sebevědomí i v útoku. Byly tam fáze, kdy akce uspěchali, nebo se naopak báli střílet. A to je nakonec stálo i ten postup do play-off.

Jaká bude vaše role v týmu?

Budu takový poloasistent, budu se muset víc angažovat, víc komunikovat s trenérem. Ale v tom nevidím problém, protože zrovna komunikace je silnou stránkou trenéra Poloze. Bude to pro mě dobrá zkušenost.

Budete více hráč, nebo asistent?

Já doufám, že spíš hráč. (úsměv) Raději bych věci ovlivňoval zevnitř než z venku. Pokud budou kluci hrát dobře, tak mi nedělá problém celou sezonu nehrát. Když z toho nakonec bude medaile, tak budu šťastný. Pokud to nepůjde, tak jsem připraven to odedřít celou sezonu.

Jakou máte domluvu s trenérem, bude obrana jen ve vašich rukou?

To ještě nevím, ještě jsme to neprobírali. Já hlavně musím ovlivnit komunikaci v obraně, ať je v tom náboj.

Dostanete se do útoku víc než v minulých letech?

Tak minulé sezony tam chodili Šlachta se Zemanem a oba byli velcí pivoti. Teď tam bude Dokoupil a Hybner, který do hry zasáhne určitě víc než letos a který má velký potenciál. Pokud si budou v útoku věřit, tak tam chodit nemusím a můžu se soustředit hlavně na obranu. Určitě jim ale budu šlapat na paty, ať se zlepšují, a pokud ne, tak si půjdu taky dát nějaký ten gól. (smích)

Jak se v obraně vypořádáte s odchodem Zemana?

Budu muset přibrat a chodit do posilovny, abych vypadal trochu jako on. (smích) Štěpán, to byla neuvěřitelná síla. Je to hráč, který bude v budoucnu jako Horák (reprezentační obranář – pozn. red.). V jeho letech tady podle mě nikdo takový nikdy nebyl. Jeho kila budeme muset v obraně dohnat větší agresivitou a dalšími věcmi.

A v útoku?

Oba hráči, co tady zůstali, tak jsou šikovní a v příští sezoně by díky posilám a větší palebné síle ze spojek mohli mít na pivotu víc prostoru, než tomu bylo letos. Těch kluků, co dokážou ze spojky hodit míč sto kilometrů v hodině,je teď v týmu víc, akorát si musí věřit.

Když slyšíte všechny ty příchody, co očekáváte od příští sezony?

I kdyby neměly přijít, tak bych měl cíle nejvyšší. Nic jiného než medaili nechci. Že přijdou zkušení střelci, hned neznamená, že vše bude ideální. Může si to sednout, jako se to stalo v Karviné, když přišel Brůna. Ti kluci najednou získali sebevědomí, měli jeden titul a teď podle mě budou mít i druhý. Může to dopadnout stejně, nebo se to může všechno sesypat. Ale já jsem optimista.

DAVID JANOŠEK