“V našem regionu je situace kritická. Nemocnice nezvládají nápor nemocných,” hlásí z Francie Ondřej Mika

Autorka: Kamila Krupová

Epidemie koronaviru otřásá celou Evropou. Zavřené jsou školy, restaurace, obchodní centra… Přísná opatření neminula ani sportovní odvětví. Jaká je situace na poli francouzské házené, prozradil třicetiletý zuberský odchovanec Ondřej Mika.

                                                                          Foto: archiv Essahb – Strasbourg Schiltigheim Handball 

Ondro, kde v současné době působíš?

V současné době působím ve Francii, v alsaském městě Štrasburk.

Jaká je situace ve Francii?

Tady je to v současné době složité. Francie patří ke státům, ve kterých je virus rozšířen nejvíce. Navíc Alsasko nemoc zasáhla jako první, tudíž přímo v našem regionu je situace kritická. Nemocnice nezvládají nápor nemocných.

Jak funguje tým v době této epidemie?

Tím, že je v celé Francii karanténa, jsme všichni ve svých domovech a plníme individuální plán připravený naším kondičním trenérem. Na každý den máme připravenou jednu tréninkovou jednotku.

Ondra doma poctivě cvičí. Sparinga mu dělá jeho manželka Kristýna 

Jak vypadají tvoje tréninky?

Je to velká improvizace. Tím, že je zatím dovoleno opustit domov za účelem sportu (v okolí místa bydliště), tak se to dá zvládat. Část tréninků máme tedy sestavenou tak, abychom mohli posilovat doma, a druhou část tvoří běhání venku.

 

Naštěstí si mohli hráči vypůjčit nářadí s posilovny          Foto: archiv Ondřeje

 

Soutěže byly přerušeny nebo se hraje bez diváků?

Soutěž nám přerušili již 10. března. Nejprve se mluvilo o odehrání zápasů bez diváků, ale nakonec jsem rád, že se soutěže přerušily úplně. Nedokážu si představit dohrávat celou soutěž za zavřenými dveřmi. Diváci i emoce ke sportu patří a bez toho by to dlouhodobě nemělo význam.

Jak vnímáš celou tuhle nastalou situaci?

Vnímám to ze dvou pohledů. Ten první je samozřejmě zdravotní. Je důležité, abychom dodržovali pravidla a neohrožovali sebe a hlavně ostatní kolem nás. Jen tak tuto krizi můžeme překonat. Druhá je ta sportovní, o které nevíme, jak se vyvine. Zastavení sportu jako takového je pro nás všechny velký šok. Následky ale budou sahat daleko za hranice sportovního světa. V současné době však můžeme jen čekat.

Co tě dokáže povzbudit a nakopnout i v tomto nelehkém období?

Povzbuzení hledám různými způsoby. Od malování, přes tréninky až po přípravu na francouzské zkoušky. Ale tím, že jsme na to tady dva, tak se to dá zvládnout a občas si dopřejeme i nějaké to dobré vínko.

   Na hřišti Ondru asi ještě nějakou chvíli nikdo neuvidí                               Foto: archiv Essahb

banner2