Deník: Douda: Zatím mi podstřely vycházejí, tak proč to měnit

Rožnov pod Radhoštěm – Do herní pohody se dostala levá spojka Zubří Jakub Douda. Po nevýrazném úvodu sezóny nastal v polovině listopadu zlom a od té doby patří Douda mezi nejlepší střelce svého týmu. „Prohodili jsme si formu s Pavlem Pichem,“ směje se 23letý kanonýr Robe Zubří, který k sobotní výhře nad Jičínem (28:22) přispěl čtyřmi zásahy.

Za vítězstvím jste šli od první minuty. Bylo pohodové?

První poločas jsme mohli vyhrát i větším rozdílem. Spoustu vyložených šancí jsme nedali, i v obraně to chvílemi vázlo. Mohlo to být o deset a měli bychom větší klid, takhle měl soupeř pořád šanci se dorovnat. Ve druhé půli začal Jičín hrát s tím, že nemá co ztratit a v útoku to bylo vidět. Ale myslím si, že jsme měli pořád zápas pod kontrolou.

Dokázali jste se vypořádat i množstvím absencí v týmu.

Nějak nás ty nemoci tento týden skolily, bylo toho hodně. Ale postupně se dáváme do kupy, příště by už třeba Zeman měl hrát. Ale na druhou stranu je nás tady dvacet, když chybí čtyři, tak pořád je nás dost. Nevymlouváme se na nemoci, i kdyby nás tu bylo deset, tak pořád jsme Zubří a musíme vyhrávat.

V posledních zápasech jste se dostal do formy, cítíte to?

Na začátku sezóny se mnou asi trenér počítal na spojku, ale tím, že Pavel Pich předváděl dobré výkony, tak jsem nedostával tolik prostoru. V posledních zápasech jsme si tu formu s Pavlem trochu prohodili (úsměv). Ale to se může zase otočit. Jak jsem říkal, máme široký kádr, když to nepůjde jednomu, přijde druhý.

Pomohlo vám, že už tak často neměníte svůj post na hřišti?

Určitě i to hraje svou roli. Pokud člověk lítá z jedné strany na druhou, tak to může uhrát bojovností a nasazením, ale nikdy to nebude stoprocentní.

Často při střelbě volíte podstřel. Věříte si na něj?

Proč se dřít při střelbě z výskoku, když můžu ze země (smích). Když to tam padá, tak proč ne. Z té pravé strany je to pro praváka z výskoku těžší, než ze země. Samozřejmě je potřeba ty podstřely natrénovat, existují různé varianty.

Celkově ve vašem týmu není moc hráčů, kteří by stříleli z výskoku. Souhlasíte?

Je pravda, že třeba Martin Hrstka nikdy moc nestřílel z výskoku, ale naopak takový Reček nebo Pich s tím problém nemají. Myslím si, že to máme celkem rovnoměrně rozložené. Někteří na to holt nemají parametry. Třeba já jsem tintítko, když skočím a někdo do mě bouchne, tak letím dva metry daleko. Takže raději svoji střelu schovám, dostanu sice při tom přes držku, ale vyjde to (smích).

Letos už váš čeká jen jeden zápas, a to doma s Kopřivnicí. Jaký je to soupeř?

Před sezónou vyměnili trenéra, ale jinak spolu hrají strašně dlouho. Od staršího dorostu jsou ti kluci pořád stejní. Navíc to mají dobře doplněné, což jde vidět i na výsledcích. Bude to těžký zápas, musíme se na něj připravit. Bylo by hezké zakončit rok výhrou a udržet si domácí neporazitelnost.

(dj)