Rozhovor: Miroslav Jurka

V evropských pohárech bude letos působit hned pětice odchovanců klubu. Postupně Vám přineseme s každým z nich krátký rozhovor. První na řadě je pravé křídlo Saint Raphael VAR Handball a současný reprezentant ČR Miroslav Jurka.

MAK58c445_A_PAL_00141439

1) Už nějaký čas bydlíš na Francouzské riviéře, což se pro našince může zdát jako ideální lokace, co přináší žívot v Saint-Raphael? Jak se momentálně má Mirek Jurka s manželkou?

Hezkého prostředí v Saint Raphael si užíváme i po třech letech. Léto končí až na konci října. Ve volných chvílích využíváme všeho co nám město a okolí nabízí. Koupaní, horolezectví a objevování nových míst.

2) Změnilo se něco zásadně, musíš teď, jako čerstvý ,,ženáč,, doma víc poslouchat?

Nevím, jak to mají ostatní, ale u nás je vše při starém.

3) Jak probíhala příprava vašeho družstva, můžeš ji porovnat s přípravami, které si absolvoval v Zubří?

Letos jsme začínali 21. července. První týden probíhaly lékařské testy a kondiční trenéři testovali, jak jsme na tom po dovolené. Poté už příprava probíhala tradičně tak, jako každý rok v Saint Raphael. Trénovalo se dvakrát denně. Ranní tréninky na oválu začínaly kvůli tropickým teplotám už v 7 ráno. První 2-3 týdny byly nejhorší. Následovaly tréninky s balonem a souhra týmu. Příprava vyvrcholila třemi přípravnými turnaji a včerejším posledním přípravným zápasem.
Co se týče srovnání přípravy Zubří a Saint-Raphael, rozdíl vidím zejména v míře profesionality. My se můžeme plně soustředit na tréninky a následnou regeneraci, což je v českých podmínkách, kdy hráči často studují nebo pracují, problematické.

4) Jak letos vypadá skladba Vašeho týmu, hlásí klub nějaké další posily, kromě hvězdného Daniela Sarmienta z Barcelony?

Odešel skvělý hráč a člověk Arnor Atlason a přišel Dani. Jsou to dva rozdílní hráči. Ze začátku šlo vidět, že nám to moc na hřišti nešlo. Postupně se ale sehráváme. Tým byl mimo to doplněn z řad dorostenců.

5) Co říkáš na poněkud kontroverzní rozhodnutí, že Vás, jako druhý celek francouzské první ligy nevzali do LM, naopak týmy z třetího a čtvrtého místa ji hrát budou?

Nedá se nic dělat. Je potřeba se dívat dopředu. Už bych se k tomu nechtěl vracet. Budeme hrát pohár EHF. Naším cílem je se dostat do final four. Minulou sezonu se nám to těsně nepovedlo.

6) Takže nakonec se budete muset spokojit s pohárem EHF, v kterém se teoreticky můžete potkat s Duklou, nebo Plzní, lákala by tě tato konfrontace?

Samozřejmě bych byl rád. Myslím si, že každý hráč by se chtěl v průběhu sezony podívat domů. Budu držet palce Plzni i Dukle. Nebudou to mít ale jednoduché.

7) Jaké jsou cíle klubu pro letošní sezónu?

V letošní sezoně máme opět ty nejvyšší ambice. Klub má v posledních třech letech stoupající tendenci. V mé první sezoně ve Francii jsme skočili pátí, ve druhé sezoně třetí a prozatím největším úspěchem bylo letošní stříbro. Uvidíme co bude následovat. Bude záležet na zdraví a v jaké formě budeme hrát. Pro Saint Raphael bylo druhé místo zatím největší úspěch. Atakovat první místo ve francouzské lize však nebude lehké. PSG je top tým na světe. Minulý rok vyhráli s několikabodovým předstihem. Letos opět posilovali.

8) Jak dlouho ještě bude fungovat spojení Saint Raphael a Mirek Jurka?

Na konci minulé sezony jsem prodloužil smlouvu do léta 2019. Čekají mě tři sezony a pak se uvidí co dál. Nevylučuji návrat do ČR. Přece jenom už nebudu nejmladší 🙂 a budu muset přemýšlet co dál.

9) Uvidíme tě ještě v zuberském dresu?

Po návratu do ČR bych si chtěl ještě jeden rok zahrát. Uvidíme, jestli o mě bude zájem v Zubří a nebo v nějakém jiném klubu. Taky už budu chtít začít pracovat. Bude záležet na tom, jestli půjde skloubit práce a házená.