Pozvánka na 9. kolo: Lovosice přišly o zraněného reprezetanta Motla, ale proti Karviné zmobilizují všechny síly

26.10.2015, Milan Novotný

Svátek vzniku republiky 28. října se dá pojmout na mnoho způsobů. Jedním z nich jít na házenou. Pětice zápasů 9. kola extraligy mužů se totiž uskuteční právě ve středu. Na šestý duel – severomoravské derby SKP Frýdek-Místek vs. HK Kopřivnice – se diváci vypraví o den později.

Vedoucí Dukla Praha zajíždí na palubovku posledního celku extraligové tabulky HC Zlín a bylo by velkým překvapením, kdyby se domácí chytli právě proti favoritovi. Jako šlágr kola by se dal označit souboj Talentu M.A.T. Plzeň s Cementem Hranice, tedy střet třetího s druhým.

Západočeši mají za sebou nevydařené vystoupení v Karviné, kde prohráli v závěru o gól. „To už je za námi, teď máme před sebou další duel a dalšího těžkého soupeře. Samozřejmě chceme doma vyhrát, i když se nám nyní kvůli poháru nakupila série dvou zápasů v týdnu. A protože hrajeme s sedmi osmi lidech, tak na nás doléhá únava. Na druhou stranu je zápas Hranicemi poslední před reprezentační přestávkou, během níž bude prostor na dobití baterek,“ sdělil plzeňský kouč Martin Šetlík.

Tým z Hranic zdobí před zápasem v Plzni optimismus. „Víme, že klopýtli v Karviné, a možná budou pod určitým tlakem. Okolnosti je budou nutit vyhrát, my naproti tomu můžeme nastoupit s čistou hlavou a sehrát v Plzni pěkný zápas. Nebude na nás ležet taková tíha, i když nám bude trochu komplikovat situaci zranění Martina Stržínka a Jardy Zemánka. Budeme asi muset hodně improvizovat, ale musíme se k této situaci postavit čelem a něco vymyslet,“ prohlásil hranický trenér Libor Hrabal.

Plzeňského přemožitele Baník Karviná čeká další těžká bitva, jelikož zajíždí na půdu HK FCC Město Lovosice. „Podobně jako na Plzeň se na ně dobře připravíme a kluky opět namotivujeme. Půjdeme za dalším vítězstvím, ale k souboji s Lovosicemi musíme samozřejmě přistoupit s pokorou. Víme, že mají zraněné hráče, takže těžko říct, s čím na nás vyrukují. Pokud nasadí náhradníky, tak ti nebudou tak zkušení. Určitě se pokusíme navázat na výhru nad Plzní,“ vyjádřil se nový kouč Karviné Radek Bartošic.

Jeho protějšek Vladimír Šuma má hlavu ještě plnou porážky v Kopřivnici a navíc ho zarmoutila zranění hráčů základní sestavy Jana Landy a reprezentanta Jiřího Motla. „U obou to odnesly kotníky. S Jirkou je to horší, dostal sádru a bude chybět až do vánoc. Šanci ukázat se dostanou další hráči, i když proti nim bude stát kompletní a velice silná Karviná, která doma výborně zahrála proti Plzni. Nezbývá nám nic jiného než zmobilizovat všechny síly a pokusit se je zaskočit, aby body zůstaly v Lovosicích. Samozřejmě to bude otázka přístupu, odhodlání a disciplíny,“ poznamenal trenér Severočechů.

Jejich katem bylo v uplynulém kole překvapivě mužstvo KH Kopřivnice, a to nyní zajíždí k derby do Frýdku-Místku. „Po vítězství nad Lovosicemi musím mladé kluky udržet trochu na uzdě. V jejich hlavách určitě zůstala spousta euforie, ale musíme si uvědomit, že Frýdek je doma velice silný. Dokážeme ho porazit, ale také od něj schytat nelichotivý výprask. Zkusíme něco vymyslet a doufám, že se kluci poperou o další vítězství,“ vyprávěl kopřivnický kouč Ivo Vávra, jeho svěřenci zatím získali jen čtyři body.

„Potřebujeme vyhrávat, protože chtě nechtě už musíme kalkulovat s tím, že prvních osm postoupí do play off. Do konce základní části extraligy je sice ještě hodně daleko, ale skončit v play out nás vůbec neláká. Pořád je o co hrát, nic není hotového,“ přemítal. O zlepšených výkonech Kopřivnice má dobré informace trenér SKP Frýdek-Místek Aleš Chrastina. „I když hrajeme doma, určitě nás nečeká nic jednoduchého. Když se mančaftu něco povede, tak si pak víc věří, což je právě teď případ Kopřivnice. My musíme potvrdit zlepšení, které jsme po nepovedených zápasech předvedli proti Brnu,“ řekl Chrastina.

Program 9. kola: středa 28. října – 17.00 hodin: FCC Město Lovosice – Baník OKD Karviná, 18.00: HC Zlín – Dukla Praha, Talent M.A.T. Plzeň – Cement Hranice, 19.00: HBC Ronal Jičín – KP Brno, Tatran Litovel – Gumárny Zubří, čtvrtek 29. října – 18.00: SKP Frýdek-Místek – KH Kopřivnice.