Ohlédnutí za 1. kolem Extraligy 2016/17 s… Jaroslavem Hudečkem

Jak viděl uplynulé kolo nejvyšší soutěže házenkářů Jaroslav Hudeček? Kdo ho mile překvapil a vidí ve stoprocentní úspěšnosti domácích týmů doklad toho, že letošní extraligová  sezóna nebude tak vyrovnaná jako v minulých letech? Přečtěte si názory zkušeného trenéra v nové pravidelné rubrice, v níž budou glosovat extraligové dění osobnosti spojené s vedením české reprezentace.

Se startem nového ročníku nejvyšší mužské soutěže jsme pro fanoušky české házené připravili cyklus, který bude přinášet postřehy zajímavých osobností k aktuálnímu dění v poslední sezóně samostatné české extraligy. První z ohlédnutí obsahuje postřehy Jaroslava Hudečka, někdejšího kouče české házenkářské reprezentace. Vedle něho bude dění v dalších extraligových kolech na našich stránkách glosovat také další trojice trenérů spjatých s reprezentačními výběry ČR – aktuální kouč Jan Filip, dále Vladimír Haber a také Michal Barda.

Ohlédnutí za extraligovým kolem  s… Jaroslavem Hudečkem

Uplynulé extraligové kolo přineslo několik velice zajímavých zápasů, ale musím říci, že se na jeho kvalitě v několika ohledech projevil počátek sezóny. Kombinace ještě vázly, hráči měli problémy s proměňováním šancí a všechny týmy ztrácely příliš mnoho míčů technickými chybami. V řadě případů přitom chybami naprosto triviálními, a to i u týmu jako je Plzeň.  Za vládce kola by tak šlo označit brankáře, kteří z mého pohledu převýšili útočné snahy extraligových střelců. Musím na druhou stranu ocenit, že se týmy nebály využívat hry bez brankáře a snažily se o rychlou házenou. Jsem přesvědčen, že se u vyspělejších celků jako je Plzeň hra rychle zbaví určité kostrbatosti, ubydou technické chyby a kvalitou tak půjdou zápasy nahoru. Přál bych si, aby to platilo i pro celky, které spíše chtějí bojovat o magickou postupovou desítku než mistrovský titul. Každopádně ty o víkendu v mých očích nezklamaly.

Překvapením, nutno dodat milým, pro mě byly v 1. kole byly totiž výkony Nového Veselí, Kopřivnice a Litovle proti favoritům, navíc v hostujícím prostředí. Veselí i Tatranu možná chyběly jen zkušenosti, aby dostaly Duklu resp. Zubří pod ještě větší tlak a třeba i ze zápasů urvaly nějaký ten bod. Kopřivnice pak v Plzni ukázala, že bude s návratem střelce Rachače a dobrou defenzívou nepříjemným soupeřem pro kohokoliv.  Ale hráči těchto celků, se kterými se spíše počítá do dolních pater tabulky, se prezentovali také zmíněnou snahou o moderní pojetí házené, což je jen dobře.

Celkově bych kolo hodnotil jako velice zajímavé.  Body z domácího prostředí si nakonec uhájili favorité, obstáli i Hranice s Frýdkem-Místkem a do čela se dostaly díky jedenáctibrankové výhře Lovosice. Pokud ale zmíněné týmy jako Nové Veselí, Litovel nebo Kopřivnice vydrží nastavený kurz, mohlo by docházet k překvapením, která by průběh ročníku jistě pozitivně ovlivnila. Letos jde v extralize o hodně, protože se hraje nejen o medaile, ale i o postup do společné soutěže se Slováky, a z tohoto pohledu musí být pro nezaujatého diváka vyrovnanost soutěže ještě atraktivnější než v minulých letech. O tom, jak je házenkářská extraliga vyrovnaná, se ostatně mluví každoročně, každopádně z mého pohledu už uplynulý víkend ukázal, že extraligový ročník 2016/17 může být opět takový. Přejme si, aby se celky brzy dostaly do maximální formy a kvalita zápasů ještě rostla.

zdroj: extraligahazene.cz

Jan Vtípil