iDnes: V play-off extraligy házenkářů ožije rivalita Zubří a Karviné!

Na sklonku minulé dekády se pravidelně potkávali ve finále extraligy házenkářů a letos rivalita mezi házenkáři Gumáren Zubří a Karviné ožije ve čtvrtfinále obnoveného play–off.
„Jsem profík. Tohle je historie. Mám v Karviné dobré vztahy, ale teď se soustřeďuju na svůj tým a sérii,“ prohodil kouč Zubří Jiří Kekrt. Že to bude pro trenérského barda speciální bitva, však nemůže zapřít. Když se v sezoně 1996/97 vrátilo do české nejvyšší soutěže play–off, slavilo na jeho konci Zubří s Kekrtem na lavičce svůj druhý titul po finálovém pětizápasovém dramatu s Karvinou. Za devět let s ní naopak zdolal Zubří v bitvě o zlato. Pocity poražených finalistů pak pocítil opakovaně v letech 2009 a 2010 jako kouč Zubří a mistrovský pohár třímali vždy příznačně hráči Karviné. „Vybavím si spoustu věcí, většinou ty nepříjemné. Nechci o tom moc mluvit, ale ne všechno bylo tehdy úplně fér,“ naráží Kekrt na fakt, že Zubří skončilo stříbrné s pocitem křivdy z výkonů rozhodčích.
zubri_karvina_0669

Karviná v play-off nad Zubřím dominuje, až na první finálovou sérii ovládla následujících osm a Gumárny za hrůzovlády slezského klubu vyhrály jediný duel ve vyřazovací části, přestože poslední dvě finále zahájily v domácím prostředí. „Play-off je divácky atraktivní, ale spravedlivé nadvakrát není. Může devalvovat dlouhodobou práci. Přijdou nemoci, zranění, momentální pokles formy – a všechno jde do háje,“ myslí si Kekrt svoje o opětovném zavedení play-off.

„Je to na dlouhou diskusi. Ale rozhodli tak pánové ze svazu a nemá cenu s tím polemizovat.“ I proto nepovažuje svůj celek za jednoznačného favorita čtvrtfinále, byť se střetne druhý a sedmý tým základní části. „Chtěli jsme se umístit co nejvýše, abychom play-off začali doma. Ale je to jen mírná výhoda,“ soudí Kekrt. Ta ale může být zásadní. Karviná už téměř pět let v Zubří nevyhrála, v listopadu ji Gumárny ve své hale přemohly 35:27. „V průběhu sezony měli své problémy, a že se dostali do play-off na poslední chvíli, může být zavádějí,“ upozorňuje Kekrt. „Nebude to vůbec snadné. Teď narazíme na jiného soupeře. Jsme si vědomi jejich síly. Příchodem nových hráčů šli nahoru.“

Čtvrtfinále odstartuje příští sobotu a neděli v Zubří, což je proti minulým play-off pro výše postavené celky příjemná změna. Tehdy se protivníci střídali v pořadatelství po jednom utkání. Kekrta může těšit také pohled na marodku. Zatímco na přelomu roku trénoval s osmi hráči, až na Zahradníčka je tým zdravotně v pořádku. Před čtvrtfinále stihne Zubří ještě přípravný čtvrteční zápas s Frýdkem–Místkem. Pak vypukne nejzásadnější část sezony.

Autor: Petr Fojtík

Zdroj:http://sport.idnes.cz/hazena-karvina-zubri-0r4-/hazena.aspx?c=A150317_083958_hazena_rou