Ojedinělá událost se na Valašsku odehraje ve středu 19. června.

„Jsem rád, že jsme se se zuberskými házenkáři na této akci domluvili. Zubří se stane prvním místem na světě, kde se na jednom místě a v jednom čase odehrají exhibiční zápasy ve třech variantách házené. V jedenáctkové házené neboli feldhandbalu na fotbalovém hřišti, národní čili české házené, kterou do Zubří jezdíval v padesátých letech hrávat i můj tatínek a v olympijském handbalu,“ uvedl zakladatel Národního házenkářského archivu Vladimír Salčák.

Spoluorganizátor dvou předešlých Světových dnů házené v Praze a Brně představí ve středu 19. června v Zubří i obrazovou část úspěšné výstavy Století házené, kde se návštěvníci oslavy dozví, že všechny tři větve házené v minulém století soupeřily o mezinárodní uznání.

Až do roku 1934 vládla světu česká házená, potom dominovala jedenáctková, v době protektorátu se zápasy v české házené staly tajnými vlasteneckými slavnostmi. Až s těsným rozhodnutím o tom, že se na mnichovské olympiádě v roce 1972 bude hrát dnešní původně skandinávská házená a ne jedenáctky, se házenkáři definitivně rozhodli.

Přesto se česká házená hraje dodnes v téměř stovce klubů v republice a stejně jako při vstupu na mezinárodní scénu na začátku padesátých let vychovává skvělé hráčky a hráče. Dříve to byli všechny mistryně světa 1957, mistři světa 1967, medailisté ze světových šampionátů a dnes třeba Pavel Horák z Dluhonic, Stanislav Kašpárek ze Žeravic „I když je středa dnem nezvyklým, museli jsme s termínem oslavy spěchat, zuberští házenkáři končí tréninky a budou tvořit základy exhibičních celků,“ prohlásil Salčák.

Zdroj:https://valassky.denik.cz/ostatni_region/svetova-premiera-v-zubri-hazena-se-bude-hrat-i-na-fotbalovem-hristi-20190604.html?fbclid=IwAR23y7Rt1vUcUwn_O-l3C9PTWkqUpxvmg6VljEPsAHyZ8eCGD6GjvKYCapg