Deník: Extraliga je velký skok, přiznal házenkář Vlk

Zubří – Patří mezi zlatou líheň zuberské házenkářské školy. Stejně jako ostatní vrstevníci si i Tomáš Vlk musel rychle zvyknout na tempo extraligových zápasů. A zatím se mu to daří. Za první půlku základní části nasbíral dvacet jedna branek. „Extraliga je úplně něco jiného než dorostenecké ligy. Je tu plná hala, větší emoce,“ říká nadšeně devatenáctiletý zuberský odchovanec, který proti Hranicím (24:21) skóroval třikrát.

Čekali jste, že to v sobotu proti Hranicím bude taková dřina?

Věděli jsme, že to bude těžký zápas. Hranice teď sice nejsou ve formě, ale taky potřebovaly body pro play-off a jakýkoliv zisk z venku se počítá. Čekali jsme, že budou hrát pomalou házenou a nebudeme mít tolik útoků, jak normálně míváme, což se nakonec i potvrdilo. Naštěstí jsme vyhráli, i díky chycené sedmičce Petra Orsága.

První poločas byl nesmírně vyrovnaný, čím to bylo?

Z naší strany tam bylo hodně technických chyb, kterých jsme se dopouštěli hlavně ve druhé vlně postupného útoku. Měli jsme tam i hluché místo, kdy jsme za pět minut nedali branku. Naštěstí se ani soupeři nedařilo.

Nakonec jste zápas zlomili až v úplném závěru.

Začali jsme trochu víc běhat, hráli jsme rychleji a nedělali tolik technických chyb. Přesto zápas zůstával vyrovnaný, a kdyby nebylo té chycené sedmičky, tak to mohlo dopadnout i úplně jinak.

Vítězná branka přišla z vaší ruky, co vás za to čeká v kabině?

Tak to jsem ani netušil. No určitě mě to bude něco stát, ale těžko teď říct, jaké jsou za to pokuty (úsměv).

V týmu Hranic působí hned osm hráčů, kteří prošli zuberským klubem. Hecovali jste se před zápasem?

Jsou tam přímo i mí spoluhráči, kteří se mnou hráli v dorostu a plno dalších dobrých hráčů, kteří prošli tady tou zuberskou školou. Samozřejmě mezi námi panuje taková ta kamarádská rivalita. Před zápasem něco proběhlo a jak to tak vypadá, tak bych měl mít dneska pivo zdarma (smích).

Polovina základní části je za vámi, jak byste ji zhodnotil?

Určitě jsme chtěli víc bodů, než máme. Ale tím, že přibyla spousta nových hráčů a máme i nový systém hry, tak to není úplně jednoduché. Jsem rád, že jsme zvládli těžké zápasy proti Plzni nebo na Dukle, to jsou cenné body.

Na co se budete muset nejvíce zaměřit ve druhé půlce sezony?

Určitě potřebujeme zlepšit obranu, zdokonalit herní systém a pořádně vypilovat kombinace, které hrajeme. Každým tréninkem se posouváme dopředu a snad to bude čím dál tím lepší.

V týmu patříte mezi nejmladší, co musíte v kabině strpět?

Je nás tam asi dvanáct mladých, co jsme letos přišli a všichni si musíme plnit úkoly, které jsme dostali na začátku sezóny. Já spolu s dalšími musím vymývat flašky a chystat pití. Jakmile něco není, tak jde hned pokuta do kasy (úsměv).

Jak náročný byl pro vás přechod do mužské kategorie?

Byl to velký skok, přece jen je to extraliga. Určitě mi pomohly i zkušenosti ze Vsetína, kde jsem minulou sezónu u mužů hostoval. Extraliga je samozřejmě něco jiného, je tu plná hala, větší emoce než v dorosteneckých ligách. Jsem rád, že nám ti starší v týmu pomáhají začlenit se do kolektivu a že nás podporují.

(dj)