Češi jsou ve slovenském hlavním městě házené spokojení!

Česká republika je země známá pro své malebné hlavní město, foukané sklo a pivo. V zemi, kde hraje prim hokej a fotbal se ale i házená pomalu dostává na výsluní. Když přijde řeč  na házenou v České republice, jedno jméno přijde na mysl  každému – spojka Barcelony a nejlepší hráč světa roku 2010 Filip Jícha. Ale objevují se i další jména, na která se můžeme zaměřit. Přestože Česká republika chybí na světovém šampionátu, kdy smolně vypadla s Makedoníí (56:55) v kvalifikaci, můžete Čechy vidět v prestižní lize mistrů, kde válí za Tatran Prešov.

Jeden s Jíchových „nástupců“ je  levé křídlo Tatranu Jakub Hrstka (26), který je se 44 brankami nejlepším střelcem svého týmu v lize mistrů. Na opačné straně operuje také pravé křídlo Tomáš Číp (26) s 19 brankami ve stejné soutěži. Pro oba je to letos velké zlepšení na mezinárodní scéně oproti minulé sezóně.

„Tuto sezónu jsem odehrál nejtěžší zápasy mé kariéry. Na jednu stranu je to výhoda, když člověk hraje pořád, na druhou stranu je to i unavující. Těch zápasů v sezóně je opravdu hodně. Navíc máme hodně cestování a na rekonvalescenci moc čas nezbývá“ vysvětluje Hrstka.

„Naším hlavním cílem bylo dosáhnout skupinové fáze soutěže. Loni jsme moc bodů neposbírali, ale letos už to bylo lepší. Byli jsme konkurenceschopnější a dlouho to vypadalo na postup. Již druhý rok po sobě jsem měl problémy s koleny, ale jinak byly odehrané zápasy velká zkušenost“ dodává Číp.

Česká enkláva v Prešově.

Čeští křídelníci vytvořili na Slovensku silnou dvojici. Oba přišli v roce 2011 ze stejného českého klubu HC ROBE Zubří.

„Ambice v Prešově jsou přece jenom vyšší. Motivace hrát v Lize mistrů byla rozhodující. Jsem velmi rád, že jsem součástí Tatranu. Hrát druhým rokem Ligu mistrů je pro hráče vrchol“ doplnil Tomáš.

„V Zubří jsme hráli  EHF pohár. V dresu Prešova hrajeme Ligu mistrů a SEHA ligu. Tyto soutěže nám umožňují hrát proti nejlepším týmům a hráčům v Evropě. Toto je důležité pro každého hráče, aby se zlepšoval“ dodává Hrstka.

„Chodili jsme spolu s Tomášem do školky i do školy, vyrůstali jsme spolu. Je super, že máte takového člověka vedle sebe, když jste sám bez rodiny daleko od domova.“

Dlouhé čekání

Poslední český klub, který hrál s elitou Evropy byl Karviná v roce 2007/08. Hrstka  identifikuje problém: „V současné době neexistuje žádný český klub, který může reálně hrát na této úrovni. Jsou tam dobří hráči, kteří by hrát mohli, ale jako celek si to kluby nemohou dovolit.“

I přes tento fakt se Česká reprezentace pravidelně účastní velkých akcí.

„Úroveň národního týmu stoupla. I díky tomu, že hodně hráčů odešlo do zahraničí a hrají kvalitní soutěže ve Francii nebo Německu. Kluci touto konfrontací získávají víc a víc zkušeností“ říká Hrstka.

Projekt, který má pomoc české i slovenské házené je naplánován na příští sezónu. Hrstka věří, že společná Česko-slovenská soutěž přitáhne více sponzorů a diváků a zlepší se rovněž kvalita soutěže. „A my uvidíme častěji naše rodiny a přátelé v Zubří“ dodává s úsměvem.

Přestupní stanice

Nejsou v centru pozornosti jako jejich idol Jícha, ale talentovaná křídla se pomalu šplhají po žebříku a z Prešova se může stát přestupní stanice.

„Moje sebevědomí roste s rostoucím počtem zápasů na mezinárodní scéně. Můj sen je si jednou zahrát Bundesligu v Německu. A samozřejmě dosáhnout úspěchu s národním týmem“ přemýšlí nahlas Jakub Hrstka.

Naopak Tomáš Číp nemá tak jasnou vizi o budoucnosti: „Uvidíme, kam mě házená zavane.“

Na dotaz, jestli se cítí jako idol pro mladé hráče v Česku, Jakub skromně odpověděl: “ Je to příjemný pocit, když se mě mladí hráči a děti ptají na házenou. Vidí mě často v televizi a pro mě je ctí, být jim inspirací“ uzavírá rozhovor levé křídlo Tatranu  – Jakub Hrstka.

zdroj: http://ehfcl.com/men/2016-17/article/27879/Czechs+happy+in+Slovakia%E2%80%99s+handball+capital

autor: Tomas Cuncik

překlad: Jakub Šimurda